Evet römork aracınıza güvenle bağlandı ve artık yola çıkmaya hazırsınız. Evet ama küçük bile olsa çekme aracınızı henüz test etmediniz belki de bu yüzden her zamankinden daha da dikkatli olmalısınız.

 

Peki nelere dikkat etmeniz gerekir ?

 

Çoğunlukla römork aracınızdan daha ağırdır. Bu nedenle aranızdaki açıklığı da hesaba katarak dönüşler, köprüler gibi yerler için aracınızın savrulma veya hız durumuna dikkat etmelisiniz. Tıpkı büyük araçlar gibi virajlarda ve köşelerde daha genişten alarak dönüşler yapın. Çekiciniz varken önünüzde aniden duran araçlara karşı daha dikkatli olmalısınız ve daha erken fren yapmalısınız hatta takip mesafeniz normalden de fazla olmalıdır desek abartmış olmayız.

 

Otoyollarda ve hatta tüm yollarda sağ şeritte sürmeye devam edin. Aniden fren yapmanız gerektiğinde sağdaki ceplere daha kolay girersiniz. Kısacası hem sizin hem de trafikte diğer tüm sürücüler için güvenli bir ortam yakalamış olursunuz.

 

Aracınız ile geri giderken aynalarınız olsa dahi muhakkak bir gözcüyü aracınızın dışında bulundurun.

Yola çıkmadan önce muhakkak aracınız ve çekme aracınız ile deneme sürüşü gerçekleştirin. Hiç aracı kullanmadan direk yola çıkmanızı önermeyiz.

Yola çıkmadan önce yol güzergahınızı kontrol ediniz bazı yollar römork kullanmanıza izin vermez. Bu noktaları lütfen yola çıkmadan önce dikkate alınız. Eğer dikkate almadan yola çıkarsanız belki de geri dönmek zorunda kalacaksınız veya daha uzun alternatif bir yola çıkmak zorunda kalacaksınız.