Arabanızın arkasına yerleştirilecek çeki demiri ile çekme olayı son derece önemli bir konudur. İster ticari aracınız ile yük taşımak için , ister aileniz ile tatile çıkacağınız zaman küçük bir römork olsun isterseniz aracınızın arkasına bir karavan yerleştirin işte en önemli parça çeki demiridir.

Sadece bu da değil elbette bir çeki demirini aracınızın arkasına yerleştirirken bir çok parametre ortaya çıkar. Sürücü olarak sizler beceri geliştirmek zorundasınız. Römorkunuzu takma ,çıkarma bir sürü adımdan oluşur ve son derece önemlidir aksi halde feci kazalara neden olabilirsiniz ve herkesin başta kendinizin olmak üzere güvenliğini riske atarsınız.

Neler yapmanız gerektiği konusunda size bazı tavsiyelerimiz olacak ilki römork lastiklerini kontrol etmenizdir. Bir çok sürücü aracının lastiklerini kontrol eder ancak iş römorka gelince maalesef kontrol etmeyi atlar. Özellikle römork dışarıda kalmış ise ve aylardır atıl durumda ise zamanla lastikler eskir çatlama görülebilir bu nedenle hele aylardır kullanılmıyor ise bu aracın lastikleri bir fazla kontrol edilmelidir. Ayrıca römorkunuzun lastikleri taşımayı yüksek performans ile yapabilmesi için hava basıncının normal lastikten daha fazla olması gerekir bu nedenle de lastikleri ve basıncını kontrol ediniz aynı zamanda bijon somunlarının çok iyi sıkıldığından emin olunuz. Bu son derece önemli bir konudur.

Römorkunuzun bakımlarını zamanında yaptırınız. Bir yolculuğa çıkmadan evvel hem kendi aracınızı hem de çekme aracınızın bakımlarını kesinlikle uzmanlarına yaptırınız.

Çeki demirinizin boyutu kesinlikle römorkunuz veya çekme aracınız ile uyumlu olmalıdır ve uzmanların belirtmiş olduğu en önemli nokta römork kazalarının bir numaralı nedeni çeki demirinin çekme aracı ile uyumsuzluğudur.

Aynı zamanda römorkunuz veya çekme aracınız için yedek lastikler , kaza anında kriko ve hayat kurtaracak tüm aletlerin yanınızda olmasına önem verin.

Yanınızda bulundurmanız gereken diğer önemli gereç ise çekme aracınızın çeki demiri kopar ise anında müdahale sağlamanız için size gereken ve hayat kurtaran zincir. Bu zincir sayesinde römorkunuzu aracınıza bağlar ve yola devam edebilirsiniz ama zincirinizin de aynı zamanda virajlarda güvenli dönüşü sağlaması için yeterince esnekliğe sahip olması gerekir.

Yola çıkmadan önce kör noktaları gösteren bir aynaya ihtiyacınız olduğunu belirtmemiz gerek. Eğer aracınız römorkunuzdan küçük ise o zaman yolu görme adına bu aynaya kesinlikle ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz.

Römork veya çekici aracınızın ışıklarını ve elektrik aksamını defalarca kontrol etmelisiniz.

Tekerlek takozu olmadan yola çıkmayınız. Aracınızdan çekme aracınızı çıkardığınızda geri kaymasını önlemek adına mutlaka tekerlek takozu bulundurmalısınız.

Lütfen web sitemizi ziyaret ediniz .Neyi hangi araç ile çekmeyi planladığınızı açıklayınız ve profesyonel ekibimiz size bu noktada yol göstersin.

Römork bağlantıları tampona değil çekici aracın şasisine bağlanmalıdır.