Elektrikli ve Hibrit araçlara çeki demiri takılabilir mi?

 

Araç üretici firmanın izin verdiği her araca elbette çeki demiri takılabilir. Bunun için araç üreticinin katar ağırlığı veya çekme kapasitesi değerlerini vermesi gerekmektedir. Bu değerler araç üzerinde tip etiketlerinde veya araç uygunluk belgelerinde (teknik belge) yazmaktadır.

Günümüzde elektrikli araçlar teknik olarak iç ten yanmalı motorlar ile çalışan araçlara göre daha güçlü tork ve ivmelenme değerlerine sahip olmasına rağmen, römork çekme onayları yoktur. Bunun temelde birkaç nedeni vardır.

  • Elektrikli araçlar içten yanmalı motorlu araçlara göre yapıları gereği daha ağırlardır, çekeceğiniz römork ile bu yükü artırdığınız için frenleme mesafeniz uzayacak, sürüş güvenliğiniz tehlikeye girecektir.
  • Ağırlığın artmasından dolayı güç sarfiyatı artacağı için menziliniz azalacak, seyahatiniz süresince daha çok mola vermek zorunda kalacaksınız.
  • Rejeneratif frenleme ile araçların çoğu frenleme esnasında harcanın gereksiz gücü kullanarak aküleri şarj etmektedir. Bu sistemin araçların ağırlığına göre optimize edildiği için, ekstra bir yük çekilmesi durumda mekanik ve elektronik arızalara sebebiyet vereceği öngörülebilir.

Bunlar ve öngörülemeyen sebeplerden dolayı araç üreticileri her elektrikli modeli için çekme kapasitesi onayı almamaktalar. Bu durumda böyle bir araç almayı düşünüyorsanız ilk önce teknik bilgilerini kontrol edip üreticinin çekme kapasitesi verip vermediğini kontrol etmelisiniz. Elektrikli araç teknolojisinin ilerlemesiyle bu durum ilerleyen yıllarda değişebilir tabii olarak.

Bu bilgiler eşliğin de bu günü ele alırsak içten yanmalı ve hibrit motorlu araçlar bir şey çekmek için daha uygun görünmektedir. Burada da hataya düşmemek için yine araçların çekme kapasitelerine bakmak gerekiyor, zira bu araçlar da da çekme kapasitesi olmayan modeller mevcuttur. Her zaman dediğimiz gibi bu tip ihtiyaçlarınız da doğru bilgiye ulaşmak için bizle iletişime geçebilirsiniz.

Çeki demiri taktığımız araç markaları https://elitromork.com/ceki-demiri/ 

Çeki demiri hakkında sık sorulan sorular