Çeki demiri nedir ?

 • Çeki Demiri: Araç ile römork çekmek için monte edilen tertibatın genel adı.

Araçta çeki demiri ne işe yarar ?

 • Bir araçta çeki demiri monteli ise, bu araçla izin verilen ağırlıklar dahilinde bir römork, karavan vb. çekebilirsiniz anlamına gelir.

Çeki kancası ne işe yarar ?

 • Çeki kancası, çeki topuzu çeki demiri aynı anlamda kullanılan tabirlerdir.

Çeki demiri monte edildi, elektrik tesisatını nasıl belirlerim ?

 • Çeki demiri mekanik olarak monte edildikten sonra en önemli konu araca bağlanacak olan elektrik tesisatıdır. Standart olarak iki tip bağlantı vardır. 7 ve 13 uçlu (pin li) olmak üzere. 7 uçlu (7 pinli) tesisat sadece aracın sinyalizasyon sistemini çalıştırır. 13 uçlu (13 pinli) daha çok karavanlarda kullanılmaktadır, sinyalizasyon sistemine ilave olarak geri vites lambası ve 2 farklı elektrik kablosu ilave olur. Bunun yanında aracınızın modeline göre modül gerekip gerekmediği vb. konusu da önemlidir. Yanlış ve eksik yapılacak bağlantılar aracınızda beklenmedik arızalara yol açabilir, böyle bir durum ile karşılaşmamak için mutlaka bu konuda uzman profesyonel firmalardan destek alın.

Çeki demiri alırken nelere dikkat edilmeli?

 • Ülkemizde mevzuatlarda aracınıza monte ettire bileceğiniz çeki demirleri tanımlanmıştır. Buna göre 94/20/AT veya R55 göre belgelendirilmiş ürünler kullanılabilir. Günlük kullanımla “e” belgeli ürünleri monte ettirebilirsiniz.

Çeki demiri ruhsata nasıl işlenir?

 • TSE tarafından onaylanmış Montaj Uygunluk Belgesi ile noterde ruhsatınıza çeki demirini işletebilirsiniz. Montaj uygunluk belgesi uygulamayı yapan firma tarafından hazırlanır ve araç ile birlikte TSE Araç Kontrol Merkezinde yapılan inceleme sonucunda TSE (Türk Standartları Enstitüsü) tarafından onaylanır. Aracınızın geçerli muayenesi var ise bu belge ile noterde işletme işlemini yapabilirsiniz. Ancak aracınızın geçerli muayenesi yok ise aracınızı bu belgelerle birlikte muayeneden geçirdikten sonra noterde ruhsatınıza işletebilirsiniz.

Çeki demiri takılması halinde ruhsata işlenmeli mi?

 • Geçeli mevzuatımıza göre araçlarda yapılabilecek tadilat ve montajlar tanımlanmıştır. Çeki demiri (Çeki Tertibatı) montajı da tanımlı montajlardandır. Karayolu Trafik Kanuna göre araçta yapılan değişiklikler 1 ay içerisinde ruhsata işletilmelidir. Eğer bunu yapmazsanız oluşabilecek kazalarda suçlu duruma düşersiniz.

Her araca çeki demiri takılır mı?

 • Araç üreticileri tarafından katar ağılığı verilmiş her araca demir monte edilebilir.

Çeki demiri arabaya zarar verir mi?

 • Römork vb. çeken bir araç çekmeyen araca göre daha çok zorlanır. Burada dikkat edilmesi gereken zorlanmaları en aza indirmek için izin verilen ağırlıklar dahilinde yük çekmek ve kurallara uyarak araç kullanmak gereklidir.

Hangi araçlara çeki demiri takılır?

 • Araç üreticisinin izin verdiği her araca çeki demiri monte edilebilir.

Çeki demiri maliyeti ne kadar?

 • Çeki demiri her araca göre özel üretilen bir ürün olduğu için fiyat vermek doğru olmayacaktır. Ancak bize ulaşırsanız kaliteli hizmeti uygun fiyatla biz alabileceğinizi göreceksiniz.

Çeki demiri ne kadar yük çeker?

 • Çeki demiri araçtan bağımsız bir parça değildir. Bunun için sadece demir dayanımı değil araç dayanımı da önemlidir. Şöyle ki 300 kg çeken araç ile 3500 kg çeken araç çeki demiri topuz ölçüleri aynıdır. Yani demiri kapasitesi araç ile beraber değerlendirilir. Bunu söylerken harici bir hesaba gerek yoktur. Çünkü her araç üreticisi aracın ne kadar yük çekebileceğini beyan eder. Yani demirin kapasitesi dediğimiz de araçla beraber değerlendirip söylemek gerekir