Elit Römork firması olarak Opel Frontera araçlarınıza çeki demiri montajı yapabilmekteyiz. Güncel fiyatlarımız için lütfen bize ulaşınız.

Opel Frontera hakkında bilgi

hikayenin başlangıcı
Opel Frontera’nın hangi teknik özelliklere sahip olduğunu anlatmadan önce öncelikle bu modelin nasıl göründüğünden biraz bahsetmek istiyorum. Yorumlar da daha sonra gözden geçirilecektir. Her şey 90’larda başladı. O zamanlar, artan arazi kabiliyetine sahip sivil araçlar sadece popülerlik kazanıyordu. Ve sonunda, GM endişesinin yöneticileri karar verdi: Radyatör ızgarasında markalı Opel fermuarlı yeni bir modelin piyasaya sürülmesi gerekiyor.

Yenilik 1991 yılında kamuoyuna sunuldu. Ancak “Opel”in daha önce hiç görülmemiş bir modeli olmasına rağmen, kesin olarak yeni bir model olarak adlandırılamaz. Ve hepsi, iki yıl önce ISUZU tarafından Wizzard, AMIGO ve RODEO gibi arabalar piyasaya sürüldüğü için. Amerika’da, bu araba bu arada, birçok adı altında satıldı, bu arada, modern bir runabout ile karıştırıyor, ama bu yanlış.

Opel Frontera’nın teknik özellikleri çok iyiydi. İncelemeler de sevindiriciydi. Bu nedenle Avustralya’da da satılmış olması şaşırtıcı değil. Kısacası, yepyeni araba uluslararası hale geldi.

Bu arada, geliştiriciler, daha önce sıradan araba kullanan kişilerin bu arabayı alacağını biliyorlardı. Bu nedenle, bir arazi aracını mümkün olduğunca bir binek araca benzer hale getirmeye çalıştılar. 1998 yılında önemli bir modernizasyon gerçekleştirildi. Bugüne kadar, 1998 modelinin yeni bir araba ile karıştırılıp karıştırılamayacağı veya gerçekten sadece büyük ölçüde yeniden tasarlanmış birinci nesil bir araba olup olmadığı konusunda hararetli tartışmalar var. Bu arada, 1998’den önce üretilen “Frontera” A harfi ile belirlendi. Ve bir sonraki versiyon B işaretiyle tanındı.

Görünüm
“Opel Frontera” otomobilinin motorları, teknik özellikleri, incelemeleri, gaz kilometresi ve diğer tüm önemli nüanslar hakkında konuşmadan önce, tasarımına değinmeye değer. Yani, bu arazi aracı çok ilginç görünüyor. Aynısı veya Nissan Pathfinde ile karşılaştırırsanız binek araca ne kadar benzediğini görebilirsiniz. Alçak bir tavan çizgisinin yanı sıra alışılmadık bir eğime sahiptir. arka direkler… Tüm bunlar sıradan bir araba ile belirli bir benzerlik sağlıyor… Yenilik iki versiyonda sunuluyor – üç ve beş kapılı. Listelenen versiyonlardan ilki, plastik bir çıkarılabilir kasa ile ayırt edilir. Bu yapılırsa, arazi aracı çatısız kalacaktır. İkinci model, yumuşak bir tavana sahiptir ve ayrıca çıkarılabilir. 5 kapılı otomobilin tekerlekli versiyonu 43 santimetre daha büyük. Tavan rayları da arazi aracının çok yönlülüğünü artırıyor.

İç mekan
1995’ten önce piyasaya sürülen arabaların ön paneli, 80’lerden arabalara takılanlara biraz benziyor. Özellikle kenarlardaki büyük düğmeler dikkat çekicidir. İletim tünelinden iki kol görülebilir. Biri vites değiştirmek içindir. İkincisi, dağıtma koludur.

Sürücü koltuğunda hafif bir iniş var. Koltuk aşağıda bulunur. Bu, binek otomobilden arazi aracına geçen insanların yeni “cins” arabasına çabucak alışmaları için yapıldı. Başka bir deyişle, rahatsızlık hissetmemeleri için.

Arkada çok yer var. Yolcular kendilerini rahat hissedecekler – hem bacaklarda hem de başın üstünde yeterli alan var. 3 kapılı versiyonda arka camların ihmal edilmediğine dikkat edilmelidir. Fakat! Sıkılmış gibi görünebilirler. Bu bir havalandırma boşluğu oluşturur. Gördüğünüz gibi Opel Frontera arazi aracının teknik özellikleri oldukça ilginç.

1992’den gelen geri bildirimler, içerik oluşturuculara bazı değişiklikler yapma konusunda ilham verdi. Gerçek şu ki, 1995 yılına kadar, bagajın alt kısmı (iki parçadan oluşur) sırasıyla aşağı ve üst kısım yukarı açıldı. Ancak araç sahipleri bunun pek uygun olmadığını söyledi. Geliştiriciler bu kısmı geliştirdiler. 1995’ten sonra kapak basitçe yana çevrildi.

Bu arada, bagaj hacmi 430 litredir. Ancak arka sıranın sırtlarını katlarsanız, 1570 litreye çıkacaktır. Üç kapılı versiyondaki maksimum bagaj bölmesi 1170 litredir.

“Opel Frontera”: teknik özellikler
1993 incelemeleri, sahiplerinin başka herhangi bir yılda bıraktığı yorumlar gibi, geliştiricilere her türden fikir üretmeleri için ilham verdi. Bu araca sahip olan kişilerin tüm sözleri, uzmanları 1998’de modernize etmeye sevk etti. Ama önce, temel versiyondan bahsetmeye değer.

Böylece modelin gövdesi, sağlamlığını ve güvenilirliğini artıran çok güçlü bir çerçeve üzerinde duruyor. En eski arazi araçları (1995’ten önce üretildi) 2 litrelik 115 beygir gücünde 8 valfli bir motorla çalıştırıldı. Bu birim güvenilir kabul edildi. Diğer Opel modellerinin kaputunun altında durdu – Vectra ve Omega. En eski modeller 125 beygir gücünde 2.4 litre benzinli motorlarla donatılmıştı. Ancak daha sonra 136 litre kapasiteli 2.2 litrelik bir ünite kurdular. İle. Yeni bir benzinli motorla, araba sadece 13,5 saniyede yüze çıkabiliyordu ve maksimum hız limiti saatte 161 kilometre idi.