1. HANGİ ÇEKİ DEMİRİNİ SİPARİŞ ETMELİYİM?

Bu oldukça önemli bir konudur. Hangi çeki demirini sipariş etmeliyiz? Bunu belirleyebilmemiz için aracınız hakkında bilmemiz gereken özellikler vardır, özellikler her otomobil markasına, modeline ve imal yılına özeldir. Eğer bizimle iletişime geçerseniz deneyimli teknik destek konusunda deneyimli ve uzman ekibimiz sizi bu konuda aydınlatacak, en doğru ürüne yönlendirecektir.

Çeki demirleri araçlara özel sipariş edildiği için, doğru ürünün belirlenip, doğru siparişin verilmesi gecikmelerin ve aksaklıkların önüne geçmek için bizimle bilgi paylaşımınız önemlidir.

  1. TİP ETİKETİNİN KONTROL EDİLMESİ, PEKİ TİP ETİKETİ NEDİR?

Tip etiketi bir otomobilin üzerinde bulunması zorunlu etiketlerdendir. Bu etiket üzerinde şasi numarası, araç tipi, azami yüklü ağırlık, katar ağırlığı, dingil kapasiteleri vb. teknik bilgiler yazılıdır.

Bu etiket kapı direklerinde, motor bölümünde veya nadir de olsa bagaj bölümünde olabilir. Bu etiket üzerinde katar ağırlığının yazılı olması bu aracın bir çekici olarak kullanılabileceği anlamına gelir. Bu ağırlık değeri olmayan araçlara çeki demiri monte edilemez. Eğer bu değerlere dikkat etmeden çeki demiri monte ettirirseniz, proje hazırlattıramaz, dolayısıyla çeki demirini ruhsata işletemezsiniz. Bu etiket bilgilerine bakarak aracınızın ne kadar ağırlıkta römork, karavan vb. çekebileceğini öğrenebilirsiniz.

KATAR AĞIRLIĞI – AZAMİ YÜKLÜ AĞIRLIK = FRENLİ RÖMORK kapasitesidir. Örnek olarak verdiğimiz etiketi dikkate alacak olur isek;

5500 kg – 3500 kg = 2000 kg yani aracımız frenli olmak kaydıyla 2000 kg Azami Ağılığı olan römork vb. çekebilir demektir.

Frensiz römork vb. kullanıyor iseniz bu kapasite en yüksek 750 kg olabilmekle beraber, araç üreticisinin belirlediği değerler kullanılır. Yani 750 kg’dan düşük olabilir. Bu değerde araç üreticisinin düzenlemiş olduğu teknik belge (Uygunluk Belgesi) üzerinden bakılarak proje de kullanılır.

Teknik ekibimizden her türlü desteği alabileceğiniz gibi bu etiket sayesinde aracınızla ilgili ön bilgiye sahip olabilirsiniz.

  1. ARACINIZDA HERHANGİ BİR DEĞİŞİKLİK YAPILDI MI?

Aracınızda herhangi bir kaza sonrası tamirat yapıldı ise veya aracınızda gövde kitleri var ise bunları bizimle paylaşmalısınız. Aracınızda yapılan değişikliği bilir isek o zaman aracınız için yapılacak işlemler kolay yürüyecek hem de doğru sonuç elde edeceğiz.

Eğer sorunsuz bir montaj hedefliyorsanız yukarıda size verdiğimiz bilgilere dikkat etmeniz önemlidir. Aracınız ile ilgili bizimle paylaşacağınız bilgilerin doğruluğundan emin olun. Sormak istediğiniz her soruyu samimi, uzman ve deneyimli ekibimiz ile paylaşabilirsiniz.

Çeki demiriniz yeni yaşam tarzınıza ulaşmanızda bir adım, bu adım da işinizi olabildiğince basitleştirmeyi istiyoruz. İşin sonunda memnun bir şekilde iş yerimizden ayrılmanız bizim için çok önemli, memnun bir şekilde hayatınızdan keyif almanızı temenni ediyoruz.