Günümüzde elektrik kitleri montajı araçların elektronik aksamlarının karmaşıklaşmasıyla zorlaşmıştır. Karavan, römork, bisiklet taşıyıcı veya başka bir şey çekmek için aracınıza uygun tesisatı seçmek bu sebepten önemlidir.

Kullanım şeklinize ve ihtiyacınıza göre iki tip elektrik prizi seçme imkânınız vardır. 7 uç (pin) veya 13 uç (pin) priz seçilebilir. 7 uç priz aracın sinyalizasyon sistemi ile römorkunuzun sinyalizasyon sistemini senkronize çalışmasını sağlar. 13 uç priz sinyalizasyon senkronizasyonun yanında römork veya karavan kullanımı için 2 adet elektrik (+) ucu, geri vites, 2 adet şasi (-) ucu ve bir boş uç ilave olarak bulunur.

Priz tipini seçtikten sonra üç farklı kablo seti içinden uygun olanı karar vermek gerekir. Bunlar üniversal, modüllü (canbas, ECU, beyin vb. adlandırılabilir) ve araç tipine özel tesisat setidir.

Üniversal Tesisat

Stop lambasına gelen kablolardan paralel bağlantı alıp direk prize giden kablolardan oluşan kablo setidir. Adında anlaşılacağı gibi genel kullanım amaçlıdır.

Modüllü Tesisat

Modül, Canbas, ECU, Beyin vb. şekilde adlandırılabilen bağlantıları prize gitmeden bypass yapıp modül üzerinden geçirilerek prize giden kablo seti. Yeni model başka değişle, elektronik hassasiyeti daha yüksek olan araçlarda kullanılır. Amaç sinyalizasyondan alınan bağlantıları modül üstünden geçirerek aracın elektrik tesisatına fazladan yük gelmemesini sağlayarak arıza vermesini engellemek.

Araca Özel Tesisat   

Ülkemizde yaygın olarak kullanılmayan tesisat tipidir. Maliyeti yüksektir. Ancak araç üreticisinin araç yazılımında mevcut olan römork çekme ile ilgili özelikleri kullanmanız için gereklidir. Araç ekranında römork sinyalizasyonuyla ilgili uyarılar, araç denge kontrol sistemini römork denge kontrol sistemiyle koordineli çalıştırmak gibi ilave özellikler için bu tesisatı kullanmak gereklidir. Bu tesisat monte edildikten sonra çoğu zaman araç yetkili servise gitmesi gerekir, ilgili özelliklerin yazılım üzerinde aktif hale getirilmesi gerekir.